Будівництво лазні починається з вибору відповідного проекту. Тут потрібно спиратися на існуючі норми БНіП, ось деякі з них:
- Лазня повинна бути віддалена від паркану не менше ніж на 300 см.
- відстань від будинку сусідів до лазні має бути не менше 800 см (600 см, якщо лазня цегляна або бетонно-блочна)
- будівництво не повинно створювати тінь на ділянці сусідів
- відстань до вашого будинку повинна бути такою, щоб стічні води з лазні не підмили його фундамент
Повний список укладено в СНиП II-Л.13-62, рекомендуємо ознайомитися з ним перед проектуванням банної конструкції.
Традиційно лазні будувалися з дерева, але це не єдиний матеріал з якого можна звести лазню, це може бути:
- Каркасна будова
- з бруса або оциліндрованої колоди;
- із цегли, каменю чи блоків;
- з арболіту.
Всі пиломатеріали з яких буде побудована баня повинні бути просочені за допомогою антисептиків, біоцидів та антипіренів.
Фундамент
Влаштування лазні починається з вибору фундаменту. Тут можливо кілька варіантів:
- Незаглиблений бетонний блоковий фундамент є оптимальним для невеликих і легких конструкцій і універсальний для будь-яких ґрунтів.
- Незаглиблений або неглибоко заглиблений стрічковий фундамент простий і дешевий, але підходить тільки для надійних ґрунтів.
- Для ненадійних ґрунтів та схилів підійде стійкий до просідання пальовий фундамент із азбоцементних труб, який, однак, складно утеплюється.
- Металевий зварний пальово-ростверковий фундамент гарний і функціональний, але складний у виготовленні.
- Фундамент із природних валунів виглядає дуже естетично і не потребує гідроізоляції.
Коли питання з фундаментом вирішено, необхідно провести його гідроізоляцію, щоб запобігти просоченню вологи в зруб лазні. На фундамент (крім фундаменту з природного каменю) необхідно помістити подвійну гідроізоляцію з бітуму та руберойду. Якщо планується лазня з дерева на стрічковому фундаменті, то перед тим, як укласти перший вінець зрубу або нижнього пояса каркаса на стрічці по ізоляції розкладають решетування, щоб не допустити загнивання дерева знизу, а зазор, що утворився, конопатять одночасно зі стінами.
Підлоги та стік лазні
Підлога і стік лазні – найскладніші та найвідповідальніші конструктивні елементи лазні. Нині, на відміну від старих лазень, скидати будь-які стоки на поверхню грунту заборонено. ). Точковий стік доцільний, якщо зливна яма знаходиться під підлогою. Цим економиться місце і обсяг земляних робіт, але страждають санітарія з гігієною, для відкачування зливної ями потрібно ламати підлогу, а лазню через деякий час «розмиває». об'ємом в 50-100 л на 1 миється і не менше 30 см глибиною нижче глибини промерзання Підлога лазні повинна оперативно зливати всю накопичувальну воду, при цьому не прогнивати і гарантувати захист від холоду та протягів. Чиста підлога настилається так, щоб проміжки між дошками були приблизно 5 мм, щоб вода могла стікати. Для організації точкового стоку між лагами над ямою поміщають дошку з модрини або смолки зі стічною решіткою.
Зруб лазні
Наступний етап у будівництві лазні – будівництво зрубу. Якщо ви задумали будувати лазню з колод, то спочатку доведеться освоїти технологію врубки колод. Процес це непростий і потребує досвіду. Набагато легше зібрати лазню з бруса – достатньо навичок поводження з пилкою, молотком, долотом та сокирою. Зроблені з колод і брусові зруби необхідно законопатити після складання. Оцілінрована колода – різновид профбрусу, що має перевагу в тому, що воно пройшло усихання і усадку в процесі обробки. Коли зруб зібраний і законоопачений, його зашивають і залишають для усадки на період півроку.
Дверні отвори та вікна роблять після усадки зрубу. Найлегший спосіб – просто випиляти їх у зрубі. Можливий і інший варіант, коли кожен брус або колода заздалегідь обрізані за розміром.
Принцип будівництва каркасної лазні не відрізняється від принципу будівництва каркасного будинку. За бажання його можна обшити імітацією під брус, колоду та інші матеріали.
Лазня з піноблоків через високі теплоізолюючі властивості матеріалу підійде для будь-якого клімату. Вони дешеві і прості технологічно: загалом технологія зводиться до трьох дій – поставити, додати, прибити.
Стеля лазні можна зробити настильною, підшивною або щитовою. Для влаштування настильного зруб зашивають дошками, законопачують і заливають смолою, після чого кладуть поверх кроквяні балки. Підшивний міцніший за настильний, тому що балки механічно зв'язуються зі зрубом. Щитовий є комбінацією настильного з підшивним.
Коли стеля облаштована, переходять до даху. Проста двосхилий підійде для будь-якого зрубу.
Оздоблювальні матеріали для зовнішньої обшивки повинні бути вологостійкими, гігієнічними та хімічно нейтральними, як, наприклад, дерев'яна вагонка з масиву.
Внутрішнє оздоблення парної або мийної зводиться до встановлення печі, лежанок та лав. До всіх банних печей є одна загальна вимога – топкові дверцята повинні виводитися в передбанник.