Кожен автолюбитель знає, що автомобіль має регулярно проходити ТО. Але багато молодих водіїв не розуміють, коли його потрібно робити і що для цього потрібно. Відповідаємо на найпопулярніші питання, щоб ваша машина працювала як годинник.
Що таке ТО
Технічне обслуговування (ТО) автомобіля – це роботи, які проводять спеціалісти автосервісів з метою попередження несправностей у авто. ТО відрізняється від ремонту тим, що дозволяє запобігти можливим поломкам, підтримати автомобіль у справному стані і продовжити термін його служби. Відповідно, залежно від складності роботи ціновий діапазон у ТО та ремонту буде різним. Незважаючи на відміну обов’язкового ТО, проведення діагностики, регулювання систем та заміна деталей – це необхідний процес для того, щоб надалі ви не витрачали великі кошти на ремонт.
Види ТО
Технічне обслуговування – це комплекс робіт, тому воно включає наступні етапи: діагностика автомобіля в цілому або окремих його агрегатів:
- Регулювання систем/вузлів;
- Виконує роботи з регламентної заміни деталей та/або технічних рідин.
Також ТО поділяється на види:
- Щоденне ТО;
- Нульове ТО;
- Періодичне ТО від 1 до 12;
- Сезонне ТО.
Щоденне ТО дозволяє запобігти виникненню несправностей в автомобілі. Насамперед, воно проводиться з метою безпеки. Перевірка справності автомобіля необхідна перед кожним виїздом. У перевірку входить огляд наступних зон автомобіля:
- Проводиться перевірка рівня олії;
- Оглядаються шини;
- Перевіряється електроустаткування авто;
- Оцінюється двигун, рульове керування, зчеплення та коробка передач;
- Оглядається машина щодо теч.
Нульове ТО пропонується проводити, коли у машини з’являється перший пробіг від 1000 до 3000 км. Процедура перевірки виглядає простою. Перевіряються рідини в авто, замінюються олія та масляний фільтр, оглядається ходова, шини, світлові прилади та інше.
Перше ТО включає процедури, що проводяться в нульовому ТО, додатково можуть бути проведені такі роботи:
- Перевіряється система гальмування, пружини, педалі зчеплення, натяг ременів, двигун.
- Замінюється олія;
- Замінюються охолодні рідини;
- Чиститься акумулятор, електроустаткування;
- Оглядаються запобіжники.
Друге ТО має на увазі ті самі дії, що і в першому ТО, тільки додається дослідження вузлів машини. Список необхідних процедур ТО-2 залежить від марки та моделі автомобіля.
Сезонне ТО проводиться навесні та восени для підготовки авто до літнього та зимового періоду. Цей вид ТО хоч і не обов’язковий, але дуже важливий, адже невчасна заміна коліс перед першими заморозками може призвести до аварійної ситуації на дорозі. У літній період кожному водієві хочеться їздити з комфортом, особливо при високій температурі. На комфорт всередині салону можуть впливати цілісність ущільнювачів і кондиціонер, що добре працює. Додатково до цього можна провести мастило замків та дверей, чищення радіатора, перевірку кондиціонера.
Коли потрібно робити ТО
Планове техобслуговування проводять кожні 5–15 тисяч кілометрів. Точну частоту вказують у сервісній книзі. Щоб унеможливити поломку та дорогий ремонт, орієнтуйтеся на рекомендації виробника.
Багато водіїв недооцінюють ТО, особливо скептично ставляться до сезонного. На їхню думку, досить просто замінити шини та автомобіль буде як новенький. Насправді однією заміною покришок обійтися не можна. Саме з осені навесні починається період нестабільної погоди. Перепади температури можуть призвести до втрати властивостей різних деталей автомобіля. Найчастіше страждають гумові та пластикові частини авто. Також слід регулярно перевіряти гальма.
Скільки коштує ТО
Певної ціни на ТО немає. Все залежить від типу транспорту, марки та моделі. Також вартість може відрізнятися залежно від регіону та місця, в якому проводиться ТО. Важливо відзначити, що з 2025 року ціна на ТО зросте на 7,3–7,4%, тому важливо встигнути пройти діагностику автомобіля вже зараз. Загальна сума може збільшитись, якщо власнику авто знадобиться замінити олію, свічки запалювання, фільтра та інших агрегатів. Однак нехтувати ТО заради економії не варто, адже це може обернутися дорожчим ремонтом чи аварією.
Чи варто проходити ТО у дилера
Вчасно не зроблене ТО, як використання комплектуючих низької якості, може призвести до передчасного виходу з ладу вузлів і агрегатів автомобіля. Дешевим такий ремонт автомобіля точно не можна назвати. Тому важливо з метою безпеки проводити ТО відповідно до стану автомобіля та звертатися тільки до перевірених дилерів.
Офіційний дилер
Звернення до офіційного дилера дозволить не хвилюватися про кваліфікацію механіків, дотримання процедури перевірки та рівень сервісу. В цьому випадку не потрібно буде контролювати процес самостійно, можна буде зайнятися своїми справами і забрати машину в короткі терміни вже повністю готову.
Сторонні СТО
Сторонні СТО не дають жодних гарантій кваліфікації спеціалістів. Також там можуть використовуватися неякісні розхідники та запчастини. Звичайно, кожен водій самостійно приймає рішення про вибір салону для огляду автомобіля, але в питаннях безпеки краще все ж таки довіритися професіоналам своєї справи, які слідують чітким інструкціям і алгоритмам, ніж звертатися в більш бюджетні, але неперевірені місця.
Самостійне ТО
Іноді здається, що самостійне технічне обслуговування дозволить заощадити та зробити процес роботи прозорішим. При цьому є значні мінуси самостійного ТО. Для його проведення під рукою потрібно мати якісне та інколи дороге обладнання. Передбачити результат самостійного обслуговування неможливо, оскільки відсутність компетенцій може дати можливість знайти несправність, що призведе до непоправних наслідків надалі.